...hamin

فقط چند ثانیه اختلاف

چیزی كه شب یلدا را از بقیه شب‌ها جدا كرده، فقط چند ثانیه است كه بیشتر از بقیه دارد. یعنی شـب یلـدا چنـد ثـانیـه از شب‌های قبل و بعدش بیشتر طول می‌كشد. حالا به یمن این تفاوت میمون، ایرانی‌ها بهانه‌ای جور می‌كنند تا دور هم جمع شوند و در كنار انجام صله‌رحم دلـی از عـزا در بیـاورنـد. (همـان‌طـور كه می‌دانیم مردم ایران شبانه‌روز در حال كار و تلاش هستند و تعطیلی‌های آنها نیز در چند سال اخیر به حداقل رسیده و در‌به‌در به دنبال تعطیلی می‌گردند تا كمی با خانواده‌ و فامیل معاشرت كنند)! اما این شب یلدا هم برای خودش آداب و رسومی دارد كه شاید شما از آنها خبر نداشته‌باشید.

‌*‌خـوردن هنـدوانـه: در ایـن سـرما، شاید كانون گرم خانواده، باعث شود كه هندوانه را با لذت بخوریم. البته اگر پیدا بشود، ما در سرما هم حاضریم هندوانه بخوریم. ولی حرف قیمت كه به میان می‌آید خیلی‌ها فقط به كانون گرم بسنده می‌كنند و بس.

‌*‌خوردن انار: صد دانه یاقوت دسته به دسته با نظم و ترتیب یكجا نشسته

اگر كودك ابتدایی دارید، كتاب فارسی سال سوم را برداشته و شعر انار را بخوانید تا خانواده را به یاد انار بیندازد. چون با این قیمت‌ها، گرم‌تر نگه‌داشتن كانون خانواده صرف نمی‌كند.  حتی شاید باعث گرمازدگی هم بشود. اگر هم كودك دبستانی ندارید به محفوظات خود رجوع كرده و شعر را بخوانید. اگر محفوظات هم ندارید، از این قسمت صرف‌نظر كنید.

*‌خــوردن آجـیـل‌: تخمـه‌گـل آفتـاب، پستـه، فنـدق، كشمـش،  نخودچی، بادام‌زمینی، بادام هوایی، گردو و ... همه اینها را توی شب یلدا می‌شود تناول كرد بدون هیچ محدودیتی!!

‌* ‌خوردن میوه‌های دیگر: اگر كانون خانواده گرم است، پس چرا ویتامین‌های دیگر را از خانواده خودتان دریغ می‌كنید؟ اجازه دهید حداقل توی شب یلدا، همه ویتامین‌ها را با هم بخورند.

در آخر كه همه فامیل به اجبار فشار معده و روده، تصمیم به خروج از خانه می‌گیرند، پسر دانش‌آموز خانواده دربه‌در به دنبال كتاب قطوری است كه روی آن اسم حافظ حك شده. آخر خانم معلمش گفته‌بود كه در “شب یلدا، حافظ‌خوانی انجام می‌شود” ولی آن شب هم مثل شب‌های دیگر بود فقط با چند ثانیه اختلاف!

...h4min

چهارشنبه 30 آذر 1390موضوع مطلب : مطالب روزنامه,
ارسال شده توسط ابوالفضل قاضی در ساعت 17:31 | نظرگاه()
[cb:post_create_date]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic